Szerte a világon minden buddhista közösség, így A Tan Kapuja Buddhista Egyház is megünnepli a holdújév kezdetét, és az ősi hagyományokat megőrizve az elkövetkező (hold)évre előrejelzést, jóslatot ad az ősi orákulumrendszerek segítségével.
Mireisz László a Ji-King, Laár András a nyugati, Cser Zoltán pedig a kínai asztrológia alapján méri föl az előttünk álló egy évet, a (kínai) fém-patkány évét.
A legendák szerint a Sárga Császár trónra lépése óta számoljuk a kínai újévet, mely egész Ázsiában az év kezdetét jelzi. Az újév napja mindig a napkör 315. fokához legközelebb álló újhold, ami azt jelenti, hogy a Nap a Vízöntő jegyében áll és találkozik a Holddal. Ekkor indul el a növényeknél a nedvkeringés, ezért ezt a napot a tavaszkezdet ünnepének is nevezik. Ilyenkor a hagyományok szerint 15 napig ünnepelnek, és ekkor hangzanak el az újévi jóslatok is. A buddhizmusban a Buddha Srávasztíban végrehajtott 15 csodáját ünneplik ekkor.
Az ünnepség szertartással kezdődik 18 órakor, majd rövid szünet után, 19.30-tól következik a háromszor félórás jóslat az elkövetkező évről.
Az ünnepségen közreműködik Kenéz László sakuhacsi művész.
Minden jelenség az időben kél,
Az idő folytonossága mindent áthat.
Az idő az úr, akinek birtokában van a vadzsra,
Kinek természete a nappal és az éjszaka.
(Kálacsakra-tantra)
22.40 perctől, az egzakt újhold „megszületésének” pillanatától Irtl Melinda vezetésével egy rövid meditációt is tartunk a Dharma-csarnokban mindazoknak, akik úgy gondolják, hogy szívesen köszöntik ily módon is a holdújév kezdetét.
A teljes rendezvényt élőben közvetítjük a www.tkbe.hu/live oldalon.
Az ünnepség előtt 17 órakor S.Varga Ilona (ALion) Mélység a világ tetején című fotókiállítását nyitja meg Mireisz László egyházvezető a főépületi folyosón. A képek három hónapig tekinthetőek meg!
Ugyanekkor a Nagyteremben szemet gyönyörködtető másik kiállítás is lesz Sántha Eszter mandala- és üvegfestő munkáiból, melyet egy hónapig láthat minden kedves érdeklődő!