A méltányossági jogkörben meghozott döntés nem sérthet jogszabályt. A méltányossági jogkörben meghozott döntéshez a rektor köteles kérni az ügy tárgya szerint érintett oktatási szervezeti egység illetve oktató, vagy illetékes testület, bizottság véleményét. A rektor különösen a hallgató családi és életkörülményeit befolyásoló rendkívüli és bizonyított tények, események esetén gyakorolhat méltányosságot.
Nincs helye méltányosságnak
- a felvételt elutasító határozat esetén,
- ha a hallgató a saját felróható magatartása vagy mulasztása miatt került rendkívüli helyzetbe.
A rektor méltányossági döntés keretében tanulmányok teljesítése alól felmentést nem adhat.
Amennyiben a méltányossági döntés a hallgatónak a Főiskola irányában teljesítendő fizetési kötelezettségének teljesítéséhez kapcsolódó részletfizetési kedvezményre, halasztásra, vagy mentességre vonatkozik (fizetési kedvezmény iránti rektori méltányossági határozat), a rektor a Hallgatói Ügyek Bizottsága egyetértésével, a hallgató által a kérelemhez csatolt dokumentáció alapján igazolt szociális helyzetére és tanulmányi eredményére tekintettel hozza meg a határozatát, amelyről a fenntartó Egyházat tájékoztatni kell. A rektori határozatban biztosított fizetési kedvezmény szerinti fizetési kötelezettség nem teljesítése esetén a Hallgatói Ügyek Bizottsága – eredménytelen fizetési felszólítás és a hallgató szociális helyzetének a rendelkezésre álló okiratok alapján történő vizsgálata után – megállapítja a hallgatói jogviszony megszűnését.
A méltányossági jogkörben hozott döntéssel szemben jogorvoslatnak nincs helye.
A méltányossági kérelmet és az azt alátámasztó dokumentumokat a Neptun kérvénykezelő modulon keresztül kell beadni. (HÁER 2.8.1; HTJSZ 3.3.2.1.1.6.)
HKR 1/a. számú melléklet – Hallgatói Általános Eljárási Rend – 2.5. pont